Proč vyřešit hypotéku během léta

Zájem o hypotéky v Česku roste. V květnu banky poskytly hypoteční úvěry za téměř 24 miliard korun. Proti dubnu je to nárůst o 8 procent, meziročně o 92 procent. Existuje hned několik důvodů, proč nemá smysl s hypotékou otálet. Od září začnou pro hypotéky platit nové podmínky. Když s naší pomocí vyřídíte úvěr do konce prázdnin, získáte jednu velmi důležitou výhodu do dalších let, která vám může ušetřit desetitisíce. Proč teď s hypotékou nečekat?

Od 1. září začínají platit pro nově uzavřené hypotéky přísnější podmínky pro předčasné splacení. Když celý úvěr splatíte předčasně, budou vám banky moct naúčtovat až 1 % z nesplacené jistiny – tedy peněz, které jste si půjčili a ještě nesplatili. Zatímco dnes zaplatíte maximálně tisícikorunu, od září vás vyjde splacení hypoteční jistiny ve výši například 3,5 milionu až na 35 000 korun.


Od září zdraží nejen předčasné splácení, ale i refinancování

Možná si říkáte, že splácet hypotéku předčasně v plánu stejně nemáte, jenže toto opatření se týká i tzv. refinancování, kdy využijete výhodnější nabídku konkurenční banky a svou stávající hypotéku k ní převedete. V reálu totiž nová banka splatí celý úvěr bance původní a začíná se nanovo. I když se dají díky refinancování ušetřit nemalé peníze, nové opatření finanční výhodnost podstatně sníží.

Pokud ale stihnete uzavřít hypotéku ještě za stávajících podmínek, budete mít jeden „volný pokus“, abyste během doby fixace po 1. září úvěr refinancovali a poplatek byl maximálně zmíněná tisícikoruna. Budete tak mít v ruce „žolíka“, až budete chtít jednat se stávající bankou nebo její konkurencí o výhodnější úrokové sazbě.

I teď v létě se dá sjednání hypotéky zvládnout. Ale už opravdu není na co čekat.


Výraznější pokles sazeb nyní nečekáme

Úrokové sazby hypoték se teď v průměru pohybují okolo 5 procent, což je nejníže za poslední dva roky. Česká národní banka začala v letošním roce úrokové sazby snižovat, ale tento postup ovlivňuje zejména hypotéky s krátkou fixací do jednoho roku a úvěry s tzv. plovoucí sazbou. U hypotečních úvěrů s delší fixací (typicky na tři roky a déle) to už na výraznější pokles nevypadá. Na konci roku by se v tomto případě mohly hypoteční sazby pohybovat v oblasti 4,8–4,5 %.

Pro vývoj těchto sazeb totiž není ani tak důležité počínání ČNB, ale zejména vývoj na globálním trhu, kde si banky obstarávají peníze na poskytování úvěrů.


Roste cena nemovitostí

Oproti tomu se zvyšujícím se objemem přidělených hypoték roste poptávka kupců po nemovitostech. A kde roste poptávka, stoupá i cena. Po dvou letech poklesu a stagnace se tak už na přelomu roku odrazily ode dna i ceny nemovitostí, zejména v poptávaných lokalitách.

Vyčkávat s nákupem nemovitosti na pokles hypoteční sazby o pár desetin procenta se nemusí vyplatit. I kdyby hypotéky zlevnily, úsporu může růst ceny nemovitosti zcela vymazat, ne-li přebít a pravidelnou splátku zvýšit.

Pamatujte, že z pohledu výše splátek hraje nejdůležitější roli cena nemovitosti, až pak úroková sazba hypotéky.

Přejít nahoru